Vaše adoptivní dítě

5.5.2023

Ne všem rodičům, se podařilo přijít k jejich dítěti přirozenou cestou a najdou se i rodiny, které mají adoptivní potomky. I když je to neuvěřitelná cesta, díky které se dítě bez zázemí může dostat do úplné a šťastné rodiny, která ho bude milovat, mnoho lidí se s ní neztotožňuje a naopak dává takovým dětem pocítit, že jsou cizí.

rozkošný děvče

Když vaše dítě nepřijme rodina

Není to právě zřídkavý případ, kdy se rodinný příslušníci neztotožní s myšlenkou, že jste si adoptovali dítě. O to horší to bývá v případě, když pochází z jiné etnické kultury, díky čemu se od vás výrazně liší. Pořád se však jedná o nevinné dítě, které nemůže ovlivnit to, komu se narodilo a skutečnost, že ho jeho rodiče nechtěli.

V případě, že se setkáte s negativní kritikou na to, že jste si domů přivedli cizí dítě, nemáte jinou možnost, než dát vašim rodinným příslušníkům najevo, že s nimi nesouhlasíte. Když už se rozhodnete pro adopci, dítě, které vám bude přidělené si zamilujete a nebudete mít jinou možnost než to, hájit jeho čest a chránit ho před lidmi, kteří mu chtějí pouze uškodit.

Jak se postarat o to, aby zapadlo mezi ostatní?

S tím, že je adoptované, se vaše dítě bude potýkat celý život. Doba je vůči tomu sice otevřená, ale pořád se najdou lidi a i děti, které budou soudit skutečnost, že váš potomek není tak úplně váš.

Pomoci mu můžete tak, že se mu budete snažit situaci mezi ostatními dětmi zjednodušit tak, jak to jen jde. Zvedněte mu sebevědomí a dejte mu najevo, že se ničím neliší od ostatních dětí v jeho věku a to, že jeho kořeny jsou zdaleka nic nemění na tom, že je naprosto normální. Pokud ho vychováte slušně a s tím, že bude vědět, co se smí a co naopak nepatří, věřte, že si najde dobré kamarády.
malý kluk

Může se však setkat i s nepříjemnými poznámkami o tom, že je jiného původu a že k nim nepatří. Děti bývají zlomyslné a dokážou hodně urazit i slovně. Je však na vás, abyste mu od malička vysvětlili, že je jedinečné a vy ho budete milovat za všech okolností, protože je největším štěstím, jaké vám mohlo vstoupit do života. A právě s tímto pocitem a myšlenkou, se mu budou překonávat překážky daleko snadněji, než byste řekli.