Střecha, která do zahrady patří

16.6.2021


Každý má právo na to zařídit si to na zahradě, jak se to líbí právě jemu. Jeno by ale měly mít zahrady společné, alespoň malý koutek určený k relaxaci.

Střecha, která do zahrady patří

Každý chce mít na zahradě trochu něco jiného. Někdo je vášnivý zahradník, jiný zase chce svým dětem vybudovat skvělé domácí hřiště. Většina lidí se ale snaží vytvořit si na zeleném plácku nějakou formu posezení. Sezení venku na čerstvém vzduchu je totiž nejen povznášející, ale také si člověk skvěle odpočine. Rozhodně více než v obýváku, byť třeba při otevřeném okně. Vybudovat takové posezení kupodivu nemusí být ani kdovíjak složité. Jednoduchý projekt může zahrnovat pouze základní nábytek a ten není složité sehnat.

Pergola ze dřeva

Stolek a pár židliček se dá často najít na půdě, ale i kdyby ne, nové plastové sady nestojí mnoho. Kdo by snad měl chuť na něco trochu lepšího, může si připlatit třeba za lavice a velké stoly, případně za ratanový nábytek. Ten už ale stojí opravdu hodně, a ne každý má zájem investovat takové peníze. Dvojnásob to platí, když má v plánu ještě vybudovat nějaké to zastřešení.

Střecha by měla nábytek kompletně pokrývat, jinak nemá moc smysl. Také by bylo dobré, aby fungovala nejen jako ochrana před slunečními paprsky, ale aby byla také nepromokavá. To můžeme vyřadit třeba základní slunečníky, které proti dešti moc nejsou. Vyřešit se to dá levně, tedy plachtou nebo párty stanem. To ale každému nevyhovuje. Pak jsou tu ještě pergoly, které jsou sice už o dost dražší, ale na druhou stranu vypadají dobře, a hlavně svou práci odvedou velice kvalitně.

Řecká pergola

Je sice pravda, že se jedná o konstrukce, za které si prodejci počítají minimálně pár desítek tisíc, ale na druhou stranu jsou to spíše nižší desítky tisíc. Je však potřeba si koupit pergolu stavebnici, a ne něco na míru. Takové konstrukce jsou vždy o dost dražší. Vzhledem k tomu, že jde skutečně o něco jako stavebnici, montáž není kdovíjak složitá. Šikovní zájemci ji tedy mohou provést sami svépomoci, třeba za přispění přátel, čímž mohou pár stovek až tisícovek ušetřit.