Není finanční poradce jako poradce

5.5.2023

Současný člověk řeší dnes a denně záležitosti týkající se jeho financí: při koupi, spoření, finanční rezervě, výhodnější nabídce na trhu aj. Cíl přitom zůstává stejný, uspokojit danou potřebu i kvalitu, ovšem za co nejpříznivější cenu. Pohyb či výsledek své finanční situace vnímají méně i více majetní lidé.
měření peněz

 Díky tomu má u nás i ve světe finanční poradce své uplatnění. Jako ve všech oborech se však naleznou lidé dobře vykonávající svoji práci a ti, kteří se ohlížejí na výsledek pouze u sebe, a ne už tolik u zákazníka. Při výběru finančního poradce se musíme ohlížet na několik faktorů:

·         Finanční zaměření (má se jednat o hypotečního, úvěrového nebo jiného poradce?).

·         Potřebuji závislého či nezávislého finančního poradce?

·         Jak pracuje (je aktivní? má práci zorganizovanou?).

·         Bere ohledy na mé touhy, sny a přání, aby spolupráce s ním pro mě nebyla finančním utrpením (ponechá mi v plánu nějaké finanční prostředky na hobby, nákupy pro radost apod.?).

·         Stupeň jeho vzdělání a zkušeností.

·         Je zapsaný v registru regulovaných subjektů, které vede Česká národní banka?

Úskalí závislého a nezávislého finančního poradce?

 Závislý finanční poradce je smluvně vázán k nějaké konkrétní instituci (tedy např. pojišťovně nebo bance). Může to mít, obdobně jako druhá varianta, své výhody a nevýhody. Záleží na tom, jakou oblast financí potřebujeme řešit my. Platí však, že spolupráce poradce mezi ním a touto institucí je stavěna tak, že poradci se bezprostředně vyplatí. Pokud chceme vyjednat výhodnější úrok u hypotéky, může se nám to hodit. Pokud však řešíme pouze rodinný rozpočet či hledáme určitou formu spoření, měli bychom zbystřit. V tu chvíli není dobré přijímat od finančního poradce nabídky tipu životního pojištění, které aktuálně nejsou pro nás výhodné, jelikož potřebujeme řešit jinou oblast, jen proto, že i když to nezmíní, dostává od příslušné instituce peníze či provize ze smlouvy, kterou mezi Vámi a pojišťovnou smluvil. Aniž by Vás informoval, kolik kritérií navíc musíte plnit, abyste v případě dané události měli vůbec na pojistku nárok. Některé instituce mohou v podstatě nastavit nesplnitelná kritéria s nimiž legálně šíří svůj business.
našetřené mince

 Nezávislý finanční poradce sice není vázán spoluprací již ze zmíněnými institucemi, avšak i tak je nutné ohlížet se na fakt, za jaké služby ho budeme platit. Spolupráce se musí vyplatit oběma stranám. Proto se vyplácí vše si nechat propočítat, sám se podívat na internet a ujistit se, že opravdu nabídka v porovnání s jinými, se kterou přišel, byla aktuálně nejvýhodnější, chtít vidět zaznamenané jeho srovnání. Chtít vidět výpočty dané investice i do budoucna apod. Každopádně je zde menší pravděpodobnost zaujatostí a vázaností na určitou finanční instituci. Nemusí mít však k dané instituci vytvořené kontakty, jako poradce závislý.