Podle některých je maturita lehká. Někteří zase tvrdí, že je to neskutečná překážka . Ať už si oni myslíte, co chcete, je dobré ji nikdy nepodceňovat. Nedoufejte v to, že se naučíte deset otázek ze třiceti a vyberete si tu, kterou umíte. Takové štěstí mít můžete, ale taky vůbec nemusíte. Nestačí si říct, že přečtete jednu knihu a u komise ten zbytek nějak domyslíte. Maturita je něco, co je podmínka u vysokých škol. Není tedy radno ji pokoušet. Věnujte se ji déle než večer před samotnou zkouškou.
A jak že byste se měli učit? Vhodná doba pro učení je ta, kdy máte po maturitním plese. Po tomto dni se již nemůžete vymlouvat, že zařizujete skleničky, šaty apod. Vše bude již dávno za vámi, takže vás nic neomluví. Pokud jste maturitu začali brát vážně již dříve, je dobré začít s četbou. Pečlivě byste si měli přečíst každou knihu, kterou si k maturitě vezmete. Číst můžete začít už o prázdninách po třetím ročníku. Díky tomu budete mít poté volno a u zkoušky z češtiny budete o sto procent klidnější, protože pokud danou knihu opravdu přečtete, nemůže se stát, že si prostě na něco nevzpomenete.
Bude dobré, když si svůj maturitní předmět rozdělíte na části a řeknete si, že se každý měsíc od listopadu naučíte třicet otázek, což znamená každý den jednu. Věřte tomu, že díky tomuto systému se naučíte každou zvlášť a ještě vám zbyde celý měsíc na opakování.
Měli byste používat fixy, lepítka a zvýrazňovače. Udělejte si v tom systém. Určitě byste nechtěli, aby se vám jednoho dne někam zatoulala celá složka s maturitními otázkami. Míříme tím k tomu, že vypracované otázky byste nikdy neměli dávat z ruky. Minimálně alespoň do doby, než budete mít z daného předmětu odmaturováno. Může se totiž snadno stát, že někomu otázky půjčíte na ofocení a už vám je nevrátí, protože vám je ztratí.
Rozhodně vám přejeme hodně štěstí a hlavně šťastnou ruku při výběru otázek. Ničeho se nebojte. Na konec ji zvládnete i vy.