Vlastní autodílna pohledem zákona

20.4.2021

Vůbec nezáleží, zda pocházíte z řad profesionálních automechaniků nebo se své vášni věnujete pouze ve volných chvílích. V obou případech je vaším snem jistě vlastní autoservis, kde byste se svému koníčku naplno věnovali a vytvořili si z něj prosperující živnost. Mít vlastí autoservis je snem každého milovníka silničních vozidel, který na svém dvoustopém miláčkovi neustále něco opravuje a vylepšuje. Mít vlastní autoservis, ale není tak snadné! Co o takové živnosti říká zákon a co je zapotřebí splnit ještě než do dílny přijede první automobil?

výměna kola

Pokud se nakonec pro vlastní autoservis přeci jenom odhodláte a chcete se opravou automobilů skutečně živit nebo si alespoň čas od času servis něco přivydělat, bude zapotřebí splnit veškeré zákonem dané podmínky. Ty se samozřejmě netýkají pouze osoby, která bude tuto činnost vykonávat, ale i prostor, ve kterých bude autoservis sídlit.

šikovná automechanik

Ideální je poohlédnout se po prostorech, které byly za tímto účelem zkolaudovány dle platného stavebního zákona. Zároveň musí být stanovena odpovědná osoba, která bude za daný provoz zodpovídat. A v neposlední řadě musí být nově vytvořená autodílna náležitým způsobem označena. Vybavení už naštěstí zákon nijak blíže nespecifikuje a je tedy vždy na samotném uvážení a finančních možnostech majitele. Je však některé vybavení, které patří k naprostému základu, a bez něj se neobejdete.

Základní vybavení asi není zapotřebí zkušenému opraváři automobilů nijak dále představovat. Tvoří ho povětšinou kompresory, náhradní díly, hydraulické zvedáky nebo ruční nářadí. Existuje však i celá řada dalšího vybavení, bez kterého se sice v začátcích obejdete, ale dokáže významně ulehčit práci. Patří sem pískovací box 990 l, olejové hospodářství, hydraulický detektor vůlí nebo startovací vozík. Uvidíte, že posléze si už bez těchto pomocníků nedovedete život v dílně představit.