Vhodný výběr sportovní aktivity je základ

4.6.2018

Rodiče by měli lásku ke sportu v dítěti především probudit a podporovat ji podle zájmu, ne podle svých úsudků a představ. Vést děti ke sportu pomáhá zvyšovat jejich sebevědomí a také se seznamují se zdravým životním stylem, který jde ruku v ruce se sportováním. Také za zmínku stojí to, že si děti pak utváří žebříček hodnot. Tréninky, které jsou součástí vybrané sportovní aktivity, naučí malé sportovce jak si správně rozvrhnout čas, ale také jak se vyrovnat s prohrou.
hřiště na basketball.jpg
To jsou všechno velmi praktické věci pro život. Podmínkou je, že vybraný sport si dítě zvolí samo, protože má k němu talent nebo vlohy, ale hlavně ho baví. Pokud bude někde z donucení, nebude podávat žádné slušné výsledky a tréninky se stanou noční můrou. Sportovní psychologové rodiče před tímto varují, důvod jejich obav je vcelku pochopitelný, což můžeme posoudit sami v jejich vyjádření . Násilný tlak může vést ke zhoršeným psychickým stavům a velkým problémům dítěte, což rozhodně nechceme.
dětský tanec.jpg

Začátky jsou těžké

Otázkou je, kdy vlastně začít, který věk je ideální. Pokud si položíme takovouto otázku, tak spíš hodně bude záležet na nás, rodičích. Vést dítě ke sportu můžeme totiž již od několika měsíců jeho narození, kdy nejvhodnější aktivita bude samozřejmě plavání. Případně s nimi provádíme posilující cviky. To je zase dobré pro nás, protože se sice tak trochu opičíme po miminkách, ale nicméně my posilujeme nenásilnou formou naše tělo. Samozřejmě do různých kroužků se pak zapisují kolem 4-5 roku, podle možností a talentu. Ovšem zde je lepší vyzkoušet třeba několik různých sportovních aktivit, časem se to vytříbí do jednoho oblíbeného sportu, ovšem to bývá tak kolem desátého roku života.

Jak pokračovat dál

V nižší věkové kategorii jsou ideální sportovní hry zaměřené prakticky na vše. Běh, skok, soutěže v kolektivu, různé míčové hry a podobně. V kolektivu se vzájemně povzbuzují, musí komunikovat a spoléhat jeden na druhého, takže se vlastně učí rozvíjet spolupráci s druhými. Časem se vytříbí jejich touha pro určitý směr a zde by měli být rodiče skutečnou oporou a ne jim vybranou oblast zakazovat a přihlásit je na jiný sportovní druh.