Tělesné tresty: ano či ne?

5.5.2023

Jako první odpověď Vás dost možná napadne jednoznačné NE! Ovšem zamyslete se trochu hlouběji nad nejrůznějšími situacemi, v nichž jste se se svými dětmi měli možnost kdy ocitnout a popravdě si sáhněte do svědomí, zda Vás alespoň někdy nenapadlo, že jedna facka (či případně pohlavek) by dost možná byla lepší než dlouhé vysvětlování.
 násilí na dětech

Když Vám dítě přerůstá přes hlavu

To bývá nejčastěji prožívaný nervák všech rodičů. Ten okamžik, kdy si uvědomíte, že veškerá Vaše fantazii ani znalosti nestačí už proto, aby nadále držela Vaše potomky na uzdě, protože jsou vyšší než Vy, vědí o věcech, o nichž Vy nemáte ani páru, a navíc se velmi často pohybují nikoli doma, ale ve společnosti svých vrstevníků, jejichž přítomnost jim dodává neskutečně sebevědomí.
Když na děti už neplatí pohrůžky ani domluvy, pak je myšlenka na jednu „vzduchem chlazenou“ dost možná tím, co Vás napadne jako jediná možnost.
 

Když jste od přírody tak trochu „nervák“

Zde se jedná o případy, za něž nemohou Vaši mladí, ale Vy sami – tedy spíše nátura, s níž se během cesty životem musíte potýkat, protože patří Vám a nikomu jinému.
Patříte také mezi ty osoby, pro něž vylítnout jako čert z krabičky není velkým problémem? U osob s horkou hlavou bývají sklony k násilnostem častější než u mírnějších povah.
 

Když Vám už docházejí síly

Únava. Největší nepřítel všeho a výchovy jakbysmet. Coby rodiče Vás děti denně vyčerpávají až na hranice vašich možností a zajdou ještě mnohem dál. Pokud máte za sebou den, který vůbec netušíte, jak jste byli schopni až doteď vůbec přežít a Vaše dítě Vám pak ještě dopřeje tu poslední pomyslnou kapku k již tak vyčerpávajícím starostem, je možné, že Vás zcela nečekaně popadnou tendence k aplikaci ne zrovna vhodných výchovných postupů jen proto, abyste už konečně měli chvilku klid.
 brečící dítě

Hledejte odpověď sami v sobě

Když Vás popadne amok a máte chuť mlátit věcmi /či do věcí a osob) kolem sebe – zejména pak dětí – nejprve se zhluboka nadechněte a představte si, jak by asi bylo Vám, kdyby na Vás někdo uplatňoval dlaňovou terapii. Dost možná si pak svoje prvotní rozhodnutí rádi rozmyslíte.