Skutečně budou děti rády chodit spát do povlečení s hrdiny, jako například povlečení Mašinka Tomáš?

18.2.2021


Na světě je jen málo dětí, které by rády a ochotně chodily spát. Znamená to totiž konec hraní a zábavy, a to až do dalšího dne. To platí, pokud navíc ráno musí do školy, a tedy odložit svou zábavu až na odpoledne. Není tedy divu, že se jim nechce do peřin, i když jsou unavené.

Rodiče pak samozřejmě chtějí, aby jejich děti byly ráno odpočaté a svěží. A k tomu je potřeba dostatečný spánek. Jak je ale přimět, aby si šly lehnout, a to pokud možno dobrovolně? Během věků byly vyzkoušeny nejrůznější metody, od přesvědčování přes odměny až zkrátka po donucení, obvykle s variabilními výsledky.

hracka1

Jedním z relativně nových postupů je pořídit dítěti povlečení na postel s jeho oblíbenými hrdiny z pohádek, jako je například povlečení Mašinka Tomáš https://www.masinka-tomas.cz/c/povleceni-masinka-tomas. Cílem je, aby se tam dítě těšilo, neboť se mu povlečení líbí a chce jím být přikryto. Skutečně ale takováto metoda může fungovat?

Může, ale ne na dlouho. I když totiž koupíme sebehezčí povlečení, a dítě z něj bude sebevíc nadšené, po čase mu stejně zevšední. Bude jej považovat za samozřejmost, a ztratí tedy pro něj onen efekt nadšení, který prve mělo.

Jistě, je možné tomu předejít tak, že dané povlečení budete používat pouze při speciálních příležitostech, avšak to znamená, že vaše dítě bude ochotně chodit do postele pouze v daných chvílích, a to rozhodně není žádoucí. My potřebujeme, aby si navyklo chodit spát pravidelně.

detskypokoj2

Dále je potřeba také uvážit to, že zájmy dítěte se mohou měnit s tím, jak poroste. To, co bylo jeho oblíbenou pohádkou ještě před rokem, může vystřídat jiná. A tak i ono povlečení opět ztratí na svém efektu, neboť už se o daného hrdinu, který je na něm vyobrazen, tolik nezajímá.

Ukazuje se tedy, že nejlepší povlečení jsou ta s neutrálními motivy. Jistě, je určitě dobré, pokud se našemu dítěti líbí, ale nenechte se přemluvit ke koupi předražených kousků například s postavičkami od Disneyho. Věřte, že je to zbytečné.