Posilte u dětí skromnost a vděčnost

14.5.2019

Každý rodič by si představoval, aby bylo jeho rodičovství příkladem pro všechny, kteří si se svými ratolestmi nevědí rady. Dopracovat se úspěšně k tomuto cíli však nelze ze dne na den a je potřebné, abyste šli příkladem především vašim dětem.
kytice z listů

Poslední dobou se pořád více rodičů setkává s tím, že jejich děti postrádají smysl pro vděčnost a bývají v mnoha ohledech náročné na jejich požadavky. Kam se tedy poděla chuť – užívat si maličkosti?
•       Abyste ji vašim dětem ukázali v plném nasazení, je potřeba naučit jich pokoře a tomu, že materiální věci nejsou všechno štěstí světa.

Pokud to nevidí u vás, samy k tomu nepřijdou

Nemyslete si, že vaše dítě naučíte základním slovíčkům, jakými jsou „prosím“ a „děkuji“ v době, kdy začínají mluvit a později se k nim už vracet nebudete.
Je nevyhnutelné, abyste jich nejen doma, ale i všude, kde se objevíte, používali a pořád je měli na paměti.Tím, že vaše dítě uvidí kolik vděčnosti v sobě máte a samozřejmě i to, jak vstřícní se snažíte být i vůči cizím lidem, ho přirozeně přinutí chovat se stejně jako lidi, ke kterým vzhlíží.
šťastná dcerka

Nešetřit, ale ani nerozmazlit

O tom, kolik vašemu dítěti dopřejete dárků, hraček nebo oblečení rozhodujete pochopitelně vy sami. Uvědomte si však, že mu tím nepřímo ukazujete hranici, pod kterou už později rozhodně nepůjde.
•       Pokud mu tedy dopřejete takzvaně „nad limit“ všeho možného už v jeho útlém věku, s příchodem puberty (a dospívání) bude nároky na to, co chce – pořád zvyšovat.
Na vlastních dětech byste však nikdy šetřit neměli. Pokud jim však chcete dopřát i jiné hodnoty než materiálního charakteru, měli byste jim ukázat to, jaké je to být skromným člověkem. Nemusíte jim přece každý den koupit něco nového nebo kdykoliv se ocitnete na výletě (popřípadě v obchodním centru) odcházet s lehčí peněženkou a jejich plnou náručí nových hraček.
•       Věřte tomu, že si vaše dítě bude vážit všeho – co má, pokud to nebude mít vždy „zadarmo“ nebo automaticky dané jenom proto, že si o to řeklo.