Několik důvodů, proč kojit

5.5.2023

Kojení je ta nejpřirozenější a nejkomplexnější výživa, kterou můžeme dítěti nabídnout. Má spousty zdravotních výhod pro dítě i pro matku. Pomáhá nám budovat s miminkem pevnější pouto a dává prostor ke společně trávenému času. Může nám pomoci i s poporodními kily. V dnešní době je i spousta poradkyň, které nezkušeným matkám pomohou v začátcích, není tedy třeba se ho bát. Kojení podporují i některé bylinky a potraviny, například fenykl či kopřiva. Ovšem pozor, mnohým bylinám je třeba se při kojení vyhnout.
Ideální jídlo – Mateřské mléko je pro dítě tou nejkomplexnější možnou potravou, jde o jídlo přímo na míru našeho miminka, obsahující vše potřebné, pro jeho zdravý vývoj.
kojící žena
Vždy po ruce – Nemusíte řešit, zda máte sbaleno dostatečné množství umělého mléka, protože máte to své vždy u sebe. Navíc kojením dítě můžete i krásně uklidnit.
Lepší zdraví a méně nemocí u dětí – Kojení podle lékařů snižuje riziko syndromu předčasného úmrtí, snižuje riziko vzniku cukrovky, onemocnění trávícího traktu, respiračních onemocnění a mnohých dalších onemocnění. Také může mít vliv na poruchy metabolismu tuků a výskyt zubního kazu.
Imunita – Kojení snižuje úmrtnost na infekční choroby a pomáhá dítěti vytvořit jeho přirozenou ochranu.
láska k miminku
Alergie – Mléko pravděpodobně obsahuje protilátky, které mohou dítě chránit proti alergiím.
Vliv na psychiku a vztah matky a dítěte –  Kojení pomáhá v utváření unikátního intimního vztahu mezi matkou a miminkem. Má pozitivní vliv na psychiku matky i dítěte.
Vliv na mentální dovednosti – Vědci potvrzují, že kojené děti mají lepší výsledky v testech mentálních dovedností než děti nekojené, konzumující umělou výživu.
 
Kojení má mnohé výhody i pro kojící matku. Snižuje například riziko anémie a nádorových onemocnění. Navíc podporuje hubnutí po porodu, jelikož při něm spálíte mnoho kalorií