Materiály, které v zimě oceníte

13.8.2021

Zima je tu a s ní i sníh, protivný studený vítr a další zimní chuťovky. Oblečte se tak, aby vám venku nebyla zima za žádného počasí. Nebojte se toho, experimentujte a zkoušejte novinky. Najděte si to, co vám sedí.

Merino

Merino je vytvořené z vlny stejnojmenné ovce, která je chovaná právě pro vlnu. Tato vlna je velice jemná, oblečení z ní je extrémně příjemné, jemné, pohodlné a hodí se především do zimy coby první vrstva – spodní oblečení, která má zahřát ale zároveň odvádět pot od pokožky. Na zimu se z tohoto materiálu velice hodí i ponožky, které citelně zvednou tepelný komfort vašim nohám.

zima

Outlast

Outlast je poměrně nový materiál, který je taktéž vhodný jako spodní vrstva, ale používá se i na vrstvy střední. Tento materiál je funkční, odvádí pot od těla, dokáže zahřát ale naopak i chladit, takže se dá využít v létě i v zimě. Na zimu bývají hrubší vazby se smykem uvnitř a na léto slabý jemný materiál.

ovce

Flauš a fleece

Flauš je tvořený z mykané vlny, počesáním za mokra technologií valchováním. Používá se především na pláště, saka a podobné věci. Hodí se jako svrchní materiál třeba do společnosti, místo klasické zimní bundy, samozřejmě s adekvátními vrstvami do spod. Zato fleece ten se hodí coby střední vrstva, je totiž nesmírně hřejivý, využívá se třeba na mikiny, bundy, deky… Je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti.

Ať se rozhodnete pro jakékoli materiály, důležité je v zimě vrstvení materiálů. Funkční materiál dospodu, coby spodní prádlo odvádějící pot od těla, střední hřejivou vrstvu v podobě fleecové mikiny, svetru z merina… A nezapomeňte na svrchní nepromokavou vrstvu, která zajistí, že budete v suchu. V dnešní době již není problém s materiály, které zároveň nepustí vodu dovnitř, ale nedrží páru uvnitř oděvu. Jedná se o takzvanou paropropustnost, která je nesmírně důležitá a zajistí vám to, že nebudete v oděvu jako v sauně.