Co se v mládí naučíš

5.5.2023


1.      Vyjít s každým
Pokud jste student vysoké školy, tak jste budoucí uklízečku, instalatéra, zedníka nebo servírku dost možná potkali naposledy v deváté třídě základní školy. V běžném životě se setkáváte hlavně s dalšími lidmi s univerzitním titulem, a je až příliš snadné nabýt neoprávněného pocitu nadřazenosti nad ostatními. Právě manuální brigáda mě naučila, že jenom proto, že někdo nemá bakalářský titul, to neznamená, že je to idiot nebo že si nezaslouží moji úctu a respekt.
servírka na zahrádce.jpg

2.      Chodit včas
Asi to známe všichni: přednášející nezajímá, jestli se objevíme v devět, v devět nula pět, devět deset nebo klidně v půl desáté. Vlastně si nevšimnou, když nepřijdeme vůbec. Kdybych to samé udělala v práci, tak si nejenom všimnou, ale rozhodně to jen tak nepřejdou. Popravdě, kdyby se mi to stalo více než jednou, tak mě asi vyhodí. Brigáda je skvělým tréninkem time managementu a umění vypravit se zavčasu.

3.      Maskovat únavu
Zákazníka nezajímá, že se objevil deset minut před zavíračkou, očekává úsměv a stejnou službu jako vždycky. Nezáleží na tom, jestli se udržíte v chodu pomocí kofeinu, energetických drinků, cukru nebo čehokoli jiného, ale prostě tu směnu nějak musíte zvládnout i s kocovinou a počínající chřipkou.

4.      Zvládnout svoje kamarády
Zejména pokud pracujete na frekventovaném místě a nosíte nějakou slušivou uniformu, tak se dříve či později stane, že se v provozovně objeví někdo, koho znáte. Zachovat v takovém případě profesionalitu a poskytnou servis, který se od vás očekává, a zároveň se netvářit, že se neznáte, je umění, které se v budoucnu rozhodně bude hodit. Pokud totiž dokážete neztratit hlavu v situaci, kdy vás váš sexy spolužák vidí v příliš velké, neforemné zástěře a slušivé firemní kšiltovce, neztratíte ji nikdy.

muž u baru.jpg
5.      Nebrat si věci osobně
Protivný zákazník, studená sprcha od šéfa, nesnesitelný kolega, nic z toho si nesmíte připouštět k tělu. Schopnost nepouštět si to moc k tělu se hodí vždycky.