Terasová prkna úspěšně konkurují dlaždicím z keramiky i kamene

18.12.2021

Otevřené či částečně uzavřené terasy s krásným výhledem jsou u domu vítaným prvkem, poskytují podobnou rozkoš, jakou vnímáme při pohledu z vyhlídkových věží, rozhleden či zajímavých přírodních lokalit. Tento jev připomíná hlubokou duchovní pravdu, mít ve všem kolem sebe náležitý přehled a být součástí okolního prostředí nejen jako pozorovatel, ale i aktivní tvůrce.

terasová prkna a list Gingko biloba

Rozhodnete-li se vybudovat u domu lodžii, balkon či terasu, jistě budete zvažovat, jakým způsobem vyřešit podlahovou krytinu. Nabízí se celá řada řešení, nejčastěji jde o materiály velmi pevné, kompaktní a trvanlivé, jako je keramická dlažba, přírodní kámen, ale ve hře je také masivní dřevo. Podlaha na terase ze dřeva, správně položená s využitím distančních podložek a rektifikačních terčů pro terasová prkna Gardina, se může pochlubit vlastnostmi, s nimiž nedisponují ani keramické dlaždice, ani kamenné kvádry či nepravidelné útvary.

terasa u rybníka

Dřevo velmi dobře vypadá – mnohdy terasová prkna působí na psychiku lépe, než chladné kameny, je to dáno jejich vnitřní strukturou a teplou barvou, která navozuje dojem vnitřního tepla a harmonie, souznění s přírodou, zatímco kameny a uměle vytvořená glazura na keramických dlaždicích působí spíše chladně a odtažitě. Velmi pak záleží na barvě kamene i dlažby, pokud je příliš tmavá či šedá, může dokonce vyvolávat i deprese a úzkosti.

Dřevo je pro chůzi jako stvořené – našlapovat bosou nohou po dřevěných prknech má něco do sebe, vnímáme, že se dotýkáme materiálu, který kdysi obýval živý strom, je to něco podobného, jako když obdarujeme milovanou dívku svazkem živoucích růží. Velmi dobře rozpoznáte rozdíl mezi umělými květinami a těmi živými. Dřevo je navíc příjemně teplé, v létě nepřijímá tolik slunečního záření, takže se o něj nespálíte tak, jak tomu bývá u kamenů, a v chladném počasí zas tolik nestudí, jako povrch keramických či kamenných dlaždic. A při vhodné povrchové úpravě je dřevěná podlaha i mimořádně bezpečná.