Jakými způsoby dezinfikovat bazén?

18.12.2018

Voda musí být v bazénu prostá všech nepřátelských bakterií, jinak se takové letní koupání může pro vás změnit v noční můru. Naštěstí toho lze poměrně jednoduše dosáhnout. Stačí jen používat dezinfekční prostředky, které vodu dokáží spolehlivě vyčistit.
plešoun v bazénu
Chlór
Chlór se jako dezinfekční prostředek používá desítky a desítky let. Jedná se o nejvyužívanější dezinfekci pro venkovní i uzavřené bazény. Rozhodně se na něj můžete spolehnout. Samozřejmě, pokud ho budete do vody dávat v dostatečných dávkách. Chlór však nemá u mnoha plavců příliš dobrou pověst. Nejenže se používal jako bojový plyn v mnoha válečných konfliktech, ale do jisté míry může škodit, i když je ho ve vodě rozpuštěno vcelku málo. Jedinci s citlivější pokožkou při koupání v chlorované vodě si mohou občas stěžovat na zarudnutí pokožky. Výjimkou nejsou ani případy zanícený očních spojivek. Naštěstí existují i jiné přípravky s obdobnou účinností.
kluk v bazénu
Kyslík
Možná to někoho překvapí, ale i kyslíkem se dá voda pročistit. Na rozdíl od chlóru není nijak cítit, nedráždí pokožku a nepůsobí negativně ani na sliznice. Můžete si kyslíkovou dezinfekci pořídit buďto v tekutém stavu, nebo jako tablety. Nevýhodou tohoto druhu dezinfekce může být vyšší cena. Na to, abyste efektivně vyčistili vodu od mikrobů, totiž potřebujete mnohem vyšší koncentraci kyslíku než chlóru, což se logicky vždy musí prodražit. Množství by oproti chlóru mělo být až pětinásobné.
závodní bazén
UV lampa
Bazénová voda se dá udržet v čistotě i pomocí UV záření. Jedná se o moderní metodu, která slaví velké úspěchy a je prakticky bez vedlejších účinků. Její problémem je jednak vysoká cena, druhak místní efekt. Jednoduše řečeno, voda je vyčištěná pouze na místech, kam lampa svítí. Jinde se vesele mikrobi množí dál. Jedná se tedy o metodu, která je vhodné k pročištění menších typů bazénů. U velkých vodních ploch by byla z finančního hlediska nepříliš efektivní. Hlavně tedy u domácích bazénů.