Jak vám stres ničí vztahy?

25.5.2019

Pokud jste na sobě v posledním období zpozorovali následující znaky, hrozí riziko, že vám stres přerůstá přes hlavu a může negativně ovlivnit váš nejbližší vztah.

spěcha a stres

Jako první se stanou pro vás nepříjemné dotyky

Věděli jste, že člověk pod dlouhodobějším stresem postupně ztrácí kontakt se svými smysly? Jako první se komplikuje hmat, protože jde v podstatě o nejslabší článek ze všech smyslů. Pod stresem čím dál tím méně dokážeme identifikovat, zda jsou nám doteky příjemné nebo ne. Uzavíráme se do sebe. Přestanou být pro nás projevem lásky.

Téměř všechno se pro vás stane zdrojem rozčilení

Když je člověk vystresovaný, reaguje na podněty z vnějšího prostředí odlišným způsobem, než když je v klidu. Cítí, že jeho nervy jsou na prasknutí, stačí i drobný impuls a rozzlobí se, rozkřičí nebo rozpláče. Nevinné otázky typu: "Jaký jsi měla den?" Nebo "Jak se cítíš?" V člověku vyvolají obrovský vztek a přinášejí podrážděné odpovědi typu: "Jsem unavená / ý, co to nevidíš ?!" komplikuje se tím vzájemná komunikace, ztrácí se vzájemné pochopení.

Pomoc od druhých nepřipadá v úvahu

Pod vlivem stresu se lidé navyknou uzavírat se do sebe a nepřipouštějí k sobě druhé lidí. Izolují se, drží si od nich odstup, což jim však nepomáhá v jejich problému, protože pak pociťují samotu. A to je stresuje ještě více. Na otázky partnera o tom, jak vám může pomoci přichází podrážděná odpověď – dej mi pokoj!
jóga u řeky

Empatie se pro vás stává španělská vesnice

Možná se nepoznáváte, ale stres způsobuje i to, že se nedokážete vcítit do kůže toho druhého. Empatie je velmi důležitá, o to více, pokud jde o vztahy. Ale pod vlivem stresu ztrácíte i tuto schopnost. Milá slova, laskavý pohled, pohlazení, objetí nebo jiné projevy náklonnosti se pro vás stávají nesmírně obtížné. Nedokážete je dávat a ani přijímat.

Co s tím?

Rad, jak bojovat se stresem najdete stovky. Odborníci říkají, že úplně prvním krokem je dostat se zpátky do kontaktu se všemi svými smysly. Proto zhluboka dýchejte, dívejte se na svět s otevřenýma očima a vnímejte jeho krásu, poslouchejte oblíbenou hudbu a hodně se smějte. Nastavte se na to, že budete dělat věci, které máte rádi a nedovolíte, aby vás negativní myšlenky úplně připravily o rozum

Jak vám stres ničí vztahy?
3 (60%)1